Sıkça Sorulan Sorular

Start & Stop özellikli araçlarda sistemin devreye girmesi için, akünün yeterli voltaj değerine sahip olması gerekmektedir. Eğer akünün voltajı düşük ise sistem devreye girmez. Bu durumda ya akü şarj edilmeli ya da araç bir miktar kullanılarak akünün şarj olması sağlanmalıdır. Start & Stop aküler araca takılırken voltaj değerinin en az 12,60 V olmasına dikkat edilmelidir.

Start Stop Sistemi Neden Devreye Girmez

Garanti süresi içerisinde, sorun yaşanırsa akü en yakın servis destek biriminde kontrol ettirilmelidir. İncelemeler sonucunda aküde üretim kaynaklı arıza olduğu tespit edilirse, garanti kapsamında yenisi ile değiştirilir. Kullanıcı kaynaklı bir arıza olduğu tespit edilirse (deşarj, uzun süre beklemeden kaynaklı sülfatlaşma, kırık vb.) akü garanti kapsamına girmemektedir.
Akülerin deşarj olması garanti kapsamına girmeyen bir kullanım hatasıdır. Kullanıcıdan kaynaklı arızalanan akülerde, servis destek birimleri akünün hizmet bedelini talep edebilirler, bu husus sizler ile ilgili servis destek birimi arasındaki bir ticari konudur.
Akülerde etikette yer alan kapasite değeri, akülerden çekilebilen enerji miktarını belirtir. 72 Ah kapasiteli bir akü, 60 Ah aküden %20 kadar daha fazla enerji verir.
Aküleri şarj ederken uygulanması gereken yöntem, akü kapasitesinin 20’de 1’i (1/20) ile (örneğin 60Ah için 60/20=3A) 24 saat şarj edilmesidir. Standart sulu tip aküler için 15,6V, AGM ve Jel tipi aküler için 14,4V voltaj limiti uygulanmalıdır. Akü şarj işlemi için servis destek birimimize başvurabilirsiniz.
Taksi aküleri, çok sayıda marş yapan araçlar için özel olarak geliştirilen dayanıklı akülerdir. Standart sulu akülerin kullanıldığı tüm araçlarda kullanılabilir.
Akülerde kutup başları kurşun alaşımından oluşmaktadır, içeriğinde gümüş yoktur. Bazı akülerin ızgara alaşımlarında gümüşlü kurşun alaşımları kullanılmaktadır, ancak hiçbir aküde kutup başları gümüş değildir.
Aşırı şarj, akülerde şişme meydana getirebilir. Aşırı şarj, aynı zamanda akünün içyapısına da zarar vereceği için yapılmamalıdır. Ayrıca buşonlu akülerde buşon üzerindeki delikler veya hava tahliyeleri tıkalı ise aküde şişme meydana gelebilir. Aracın şarj sistemini en yakın yetkili satıcımıza giderek kontrol ettirmenizi öneririz.

Akü içerisinde bulunan elektrolit miktarı, kullanıma bağlı olarak zamanla düşebilir. Bu gibi durumlarda (buşonu açılabilir akülerde) akü içerisine her göze saf su ilave ederek, maksimum seviyeye kadar tamamlanmalıdır. Kesinlikle saf su dışında başka bir sıvı kullanılmamalıdır. Akünüze su ilave işlemini en yakın servis destek birimimize giderek yaptırabilirsiniz.

Güneş Enerjisi sistemlerinde (Solar Sistemlerde) kullanım için en uygun akü yüksek ömre sahip olan jel tip akülerdir. Buna alternatif olarak bu sistemlerde 100Ah ve 150Ah VRLA akülerimiz de kullanılabilir. Full Enerji akülerimizin kullanılması durumunda, sistemin akü şarj voltajının en az 15,6 v olması gerekmektedir. Ancak projenizin özelliklerine göre akü seçiminiz için mutlaka uzman kişilere danışmanızı tavsiye ediyoruz.
Standart araçlarda, akünün aracın akaryakıt tüketimi üzerine etkisi yoktur. Yalnız, Start & Stop’lu araçlarda yetersiz kapasitedeki veya düşük voltajlı akü kullanımında Start & Stop devreye giremeyeceği için bu durum yakıt tüketimini arttıracaktır.
Aküler şarj olurken yüksek şarj voltajlarına çıkılması ile gazlanma yaparlar. Bu gaz suyun elektrolizi sonucu oluşan hidrojen ve oksijen gazlarıdır. Hidrojen gazı patlayıcı olduğu için kapalı bir ortamda çok miktarda birikirse tehlike oluşturur. Dolayısıyla akülerin şarj alanlarının havalandırmalı olması gereklidir.
Premium serideki akülerimiz, standart serideki akülerimize göre daha yüksek performans sunmaktadır. Örneğin, Halk serisi bir aküde 60Ah 490A marş akımına sahipken, Premium seri akülerimizde 60Ah akümüz 540A marş değerini sahiptir. Ayrıca sahip olduğu gelişmiş içyapısı sayesinde daha uzun ömür sunmakta ve tam kapalı labirentli kapak sistemi ile sızdırmaya karşı ve vibrasyona daha dayanıklı olmaktadır.
EFB ve AGM akülerin her ikisi de Start&Stop özellikli araçlarda kullanım için geliştirilmiş akülerdir. EFB (Enhanced Flooded Battery – Geliştirilmiş Sulu Akü) tip aküler, sulu tip akü özelliğinde olup, üstün performanslı akülerdir. Standart sulu aküler yerine de kullanılabilir. AGM (Absorbed Glass mat – Emdirilmiş cam elyaf) aküler ise kuru akü olarak ifade edilen, içerisindeki elektrolit separatörlere emdirilmiş olan özel akülerdir. Akü teknolojisinin geldiği son nokta olan bu aküler, çok yüksek performans ve standart akülere göre daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. AGM aküler sıcağa duyarlı oldukları için standart sulu aküler yerine kullanılamazlar. AGM akü kullanılan araçlarda kullanımı uygundur.
Akü montajı yapılırken önce pozitif kutup başı, sonra da negatif kutup başı bağlanmalıdır. Kutup başı bağlantılarının sıkı bir şekilde yapılması gerekir.
Akülerin dış yüzeyinin kirli olması, akünün kendiliğinden deşarjını arttırmaktadır. Temizlenmesi bu riski ortadan kaldırır ve akülerin kullanım ömrünü uzatır. Akülerin yüzeyinin düzenli olarak temizlenmesi önerilir.
Etiket değerinde yer alan 12V, akünün elektriksel gerilimini volt değeri olarak ifade eder. 60 Ah değeri, akünün kapasitesini belirtir, yani aküden çekilebilecek toplam enerji miktarıdır. 540A değeri de akünün EN standardına göre verebileceği -18C deki soğuk marş akımını belirtir. DIN, JIS ve SAE değerleri, diğer standartları belirtir. EN Avrupa standardı, SAE Amerikan standardı, DIN eski Alman normu ve JIS da Japon standardı olduğunu belirtir.
Ticari taksi akülerinde, taksi aküsü kullanılmaması durumunda akü garanti kapsamına girmemektedir.
Tam kapalı kapak sistemi olan akülerde kapak içerisinde yer alan labirent yapı sayesinde aküler sızdırmaya karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca açılabilir buşonlar olmadığı için kullanıcının yanlış müdahale etmesi mümkün değildir. Tam kapalı kapak sistemine sahip akülerimiz bakım gerektirmeyen özelliğe sahip olduğu için su ilavesi ihtiyacı yoktur. Bu sebeple daha güvenli olan tam kapalı kapağa geçilmiştir.
SFB İngilizce Superior Flooded Battery yani üstün sulu akü anlamına gelmektedir.
Akülerimizin tamamı bakım gerektirmeyen özellikte olduğu için su ilavesi gerektirmez. Dolayısıyla buşonu açılabilir tipte akü kullanmaya gerek yoktur.
Akülerin araç üzerinde marş yapmak dışında bir diğer görevi de elektrik sistemi stabilizasyonunu sağlamaktır. Araç çalışırken akü sökülürse, alternatörden gelebilecek düzensiz akım ve yüksek voltaj aracın beynine ve elektrik sistemine zarar verebilir. Bu yöntemin uygulanması kesinlikle tavsiye edilmez, araca ciddi zararlar verebilir.
EFB akülerimiz sulu akü tipinde olduğu için Start&Stop olmayan araçlarda da kullanımı uygundur. EFB aküler yüksek performanslı ve üstün özellikli aküler olduğu için, araçta normal bir aküden uzun ömür sağlayacaktır.
Akülerin garanti süresi satın alma tarihinden itibaren başlar. Garanti süresi içerisinde bir arıza olması durumunda akü değişimi sağlanır ve akünün ilk alınma tarihi geçerli olur.
Akünün garanti süresi satın alındığı tarihte başlar. Bu süre içinde garanti kapsamında arıza oluşması durumunda akünün değişimi sağlanır. Garanti süresi içinde olduğu sürece değişim sağlanır.
Aküye zarar vermeyen bir malzeme olduğu sürece aküde bir soruna sebep olmaz. Günümüzde çoğu araç üreticileri, motor bölmesinde yer alan aküleri yüksek ısıdan korumak için yalıtım malzemeleri içeren bir bölme kullanmaktadır.
Akülerin amacı elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolamaktır. Bir akü, enerjisini başka bir aküye veya depolama aygıtına aktarabilir.
Uzun süre bekleyecek olan araçlarda akünün deşarj olmasını azaltmak için akü kutup başları sökülebilir. Ancak kutup başının sökülmesi günümüz araçlarında, araç elektronik sisteminde kayıtlı bazı bilgilerin silinmesine sebep olabilir. Aracın özelliğine göre bu işlem yapılmadan önce dikkat edilmesini öneririz.
Ağır hizmet akülerinde 3 seri bulunmaktadır; Seri 1 akülerimiz siyah renkli ve standart buşonlu akülerdir. Seri 2 akülerimiz ağır hizmet grubunda kamina kapaklı gri renkli akülerdir. Seri 3 ise en dayanıklı aküler olan Süper ağır hizmet grubunda yer alan kamina kapaklı akülerimizdir. Daha detaylı bilgiye ürün kataloglarımızdan ve web sitemizden ulaşabilirsiniz.
Aküyü sarj ederken kapakları açıksa aküde fazla miktarda gazlanma olabilir. Çıkan gaz yanıcı özellikte hidrojen gazı olduğu için, eğer ortamda yeterince havalandırma yoksa patlama riski taşır. Bu nedenle kapakların açılmamasını öneririz.

Telsiz, telefon, televizyon, alarm, vs. gibi her türlü ilave yardımcı donanımı olan ve LPG’li araçlar mutlaka yeterli kapasitede akü seçmelidirler. Aksi durumda garanti kapsamına girmez. Taksiler kendi tiplerine uygun olan 12V 72 AH “Taksi Aküleri”,72 Ah Taksi aküsünün sığmadığı araçlarda 65 Ah Taksi Aküleri, şehirlerarası otobüsler orijinal akülerine uygun olan 200 SHD,225 SHD, diğer araçlarda kendi tiplerine uygun kapasitede akü kullanmaktadırlar. Yanlış akü seçiminden dolayı arızalanan aküler garanti kapsamına girmez. Starter akü (yol verme) kurşun-asit, TS EN 50342-1 standart kapsamındaki akülerdir. Bu tip aküler farklı amaçlarla kullanılması halinde garanti kapsamına girmez. Aracın elektrik donanımındaki hata ve arızaların (marş, şarj dinamosu, elektrik tesisatında kaçak, süreli yanık kalan lamba vb.) aküde yapacağı sertleşme veya aşırı şarj, aracın uzun süre çalıştırılmadan bekletilmesinden kaynaklanan sertleşme, sertleşme sonrası şarj ile oluşan akü ve araç hasarları, aküye konulan asitli su ve diğer yabancı maddeler nedeni ile oluşan yıpranmalar, dış etkenlerle oluşan tahribat (doğrudan güneşe ve yağışa maruz kalma, donma ve darbeler), akü araca takıldıktan sonra, kutup başı, kutu-kapak kırık ve çatlakları için yapılan müracaatlar, çift akü kullanılan araçlarda akülerin herhangi birinden ayrı çıkış alınması halinde doğacak akü arızaları, akü deşarjları kullanım hatası olduğundan garanti kapsamına girmez.

Garanti süresi, ürünün teslim tarihinden başlar ve 2 süresi yıldır. Ticari taksi, şehirlerarası otobüs, hatlı dolmuş, minibüs, midibüs ve otobüslerde garanti süresi 1 yıldır.
En yakın yetkili servise gidilmeli ve akünün voltajı kontrol edilmelidir. İnceleme sonucuna göre akü şarj edilmeli veya değiştirilmelidir.